Hrdina Luftwaffe – Werner Mölders

 
Werner Mölders
 
* 18. března 1913 Gelsenkirchen
+ 22. listopadu 1941 Vratislav
 
Byl stíhací pilot německé Luftwaffe, který se zúčastnil španělské občanské války a druhé světové války.
Letecké eso „Mölders“ se stal prvním pilotem v historii, který překonal hranici 100 sestřelů.
Za své bojové úspěchy získal Španělský kříž ve zlatě s meči a brilianty a Rytířský kříž s dubovými ratolestmi, meči a brilianty.
Velmi se angažoval ve vývoji nových bojových leteckých taktik.
Stál například za vývojem čtyřčlenné letecké formace „Schwarm“ (roj), během vzdušných soubojů s nepřítelem využíval jednoduchou taktiku, kterou lze charakterizovat heslem :
„udeř na protivníka tvrdě a z velké blízkosti“
 
Mölders vstoupil do německého válečného letectva (Luftwaffe) roku 1934 ve věku 21 let. Roku 1938 byl převelen k Legion Condor,
která podporovala Francisca Franca během španělské občanské války, a dosáhl 15 sestřelů. Během druhé světové války byl v bitvě o Francii a bitvě o Británii sám třikrát sestřelen, ale zároveň dosáhl 53 potvrzených sestřelů spojeneckých letadel.
 
V roce 1941, kdy měl na svém kontě již 68 vítězství, byl se svojí JG 51 převelen na východní frontu, aby se zapojil do plánovaného útoku na Sovětský svaz. Během 22. června 1941 přidal na své konto další čtyři sestřely a o týden později již překonal rekord 80 vítězství Manfreda von Richthofen z roku 1918. V polovině července téhož roku se celkový počet jeho vzdušných vítězství přehoupl přes hranici 100 uznaných sestřelů.
 
Nacistické velení mu poté z obav o jeho život neumožňovalo účastnit se rozsáhlejších bojových misí.
Ve věku 28 let byl povýšen do hodnosti Oberst (plukovník) a jmenován inspektorem stíhacího letectva.
Působil na poloostrově Krym, kde řídil leteckou podporu německého postupu. Po sebevraždě Generalobersta (generálplukovníka) Ernsta Udeta, stíhacího esa z první světové války, byl Mölders povolán do Berlína, aby se zde zúčastnil pohřbu. Během cesty do hlavního města však letoun Heinkel He 111, ve kterém cestoval jako pasažér, zastihla silná bouře a selhal jeden z motorů. Pilot se s letadlem neúspěšně pokusil o nouzové přistání na letišti ve Vratislavi a Mölders po pádu letadla spolu s dvěma dalšími osobami zahynul. Jak nacistická armáda Wehrmacht, tak zprvu i německá spolková armáda Bundeswehr uctívaly jeho památku; jeho jméno nesla stíhací eskadra, torpédoborec a kasárna. Roku 2005 Německý spolkový sněm tyto posmrtné pocty na základě zprávy Úřadu pro vojenskou historii zrevidoval a Möldersovo jméno bylo z názvu eskadry i kasáren odstraněno.
 
“ Byl to obdivuhodný taktik. Můj obdiv k němu byl nekonečný. Byl to veselý člověk a obrovská osobnost. Byl tím nejzásadovějším mužem, jakého jsem kdy potkal “ — Günther Rall, stíhací eso

Byl velmi nábožensky založeným člověkem, který požadoval, aby bylo s nepřátelskými vojáky zajatými pod jeho velením zacházeno lidsky, přičemž zajatým pilotům mnohdy umožnil, aby s ním povečeřeli.

4 Thoughts on “Hrdina Luftwaffe – Werner Mölders

 1. 2/JG26_Marsso on 25. 9. 2012 at 20:47 said:

  Skoda ho :( Keby ten pad heinkla prezil, mozna mohla dopadnut valka uplne inak .)

 2. 2/JG26_Achileus on 28. 9. 2012 at 21:21 said:

  a nebo taky ne

 3. 2/JG26_Marsso on 28. 9. 2012 at 22:07 said:

  jasne ze ne :) akurat im to mohol trosku viacej stazit az do konca valky :)
  Ale clanek som napsal peknej ne?

 4. 2/JG26_Achileus on 29. 9. 2012 at 23:58 said:

  jj peknej kdybych mel FB dal bych like :)